The Thinking Machine #106

Inbraak

Datum
07-10-2026
Verschenen in

Citizen Kane / Eureka

Voor hun serie The Thinking Machine creëren filmcritici Adrian Martin en Cristina Álvarez López iedere maand een nieuw video-essay voor Filmkrant.

In 1982 lanceerde Beverle Houston het idee dat het in de films van Orson Welles draait om de figuur van de “power baby”: een antiheld die fungeert als het “middelpunt van verlangen en tegenstrijdigheid”. Hij is rijk, ambitieus en fel individualistisch, maar tegelijkertijd doordrongen van nostalgie naar zijn verloren kindertijd, gefrustreerd verlangen naar menselijk contact en een diepgewortelde doodsdrift.

De power baby komt in de cinema veel vaker voor dan alleen bij Welles, toont dit audiovisuele essay, dat treffende verbanden legt tussen de klassieker Citizen Kane (1941) en Nicolas Roegs visionaire en ondergewaardeerde Eureka (1983).