Focus: Africadelic 2026
My Father’s Shadow
Africadelic is een culturele instelling die creativiteit, diversiteit en activisme van Afrika en de Afrikaanse diaspora onder de aandacht brengt. Het doet dat op de elfde editie onder andere met concerten, films en gesprekken op het Africadelic Festival.
Africadelic leunt op twee pijlers: ze viert de Afrikaanse cultuur in en buiten de diaspora, maar kijkt ook naar het koloniale Nederlandse verleden, met als doel “het creëren van bewustzijn over het koloniale verleden en het aan de kaak stellen van ongelijkheid, uitsluiting en racisme”. Het Africadelic Festival doet dat met vijf lange en drie korte films, die alle worden ingeleid.
Openingsfilm The Eyes of Ghana (Ben Proudfoot) portretteert de nu 93-jarige Chris Hesse, in de jaren vijftig en zestig de persoonlijke cameraman van Kwame Nkrumah, de eerste president van het onafhankelijke Ghana. De film bevat veel onbekend archiefmateriaal. Het Ghanese The Fisherman (Zoey Martinson) is een magisch-realistische film over een visser die met een vis kan praten en droomt van een eigen boot.
In Zion (Nelson Foix) staat een drugsdealer voor een dilemma als hij een baby op zijn stoep aantreft. Het dwingt hem om na te denken over zijn leven. Fanon (Jean-Claude Barny) is een biopic over de Frans-Martinikaanse antikoloniale psychiater, schrijver en activist Frantz Fanon, die een rol speelde in de Algerijnse onafhankelijkheidsstrijd. Veel te jong overleed hij in 1961 op 36-jarige leeftijd aan de gevolgen van leukemie.
CineCarib, Voices from the Dutch Caribean is de verzamelnaam voor drie korte films uit de Nederlands-Caribische en Surinaamse cinema: Sign and See the World (Safi Graauw), Sunny (German Gruber) en Hobi (Aramis Garcia Gonzalez). Het festival besluit met My Father’s Shadow (Akinola Davies Jr.), de eerste Nigeriaanse film die voor het filmfestival van Cannes werd geselecteerd. In het drama krijgen twee kinderen op het platteland begrip voor het leven van hun bijna altijd afwezige vader als hij hen tijdens de verkiezingsonrust in 1993 meeneemt naar Lagos.
Africadelic | 20 t/m 27 mei 2026 | Rialto de Pijp, Lab111, Eye Filmmuseum en de Melkweg, Amsterdam