Provadja Alkmaar vecht voor voortbestaan

  • Datum 01-04-2013
  • Auteur
  • Deel dit artikel

De huidige locatie van Provadja: te klein, te gehorig

Als Provadja geen andere huisvesting krijgt dan haalt het theater en filmhuis 2014 niet. Zo hoog is de nood in Alkmaar, waar achtereenvolgende colleges van B&W verhuizing goedkeurden, weer in de ijskast zetten, en fusie met de lokale JT bioscoop voorstelden. Ondertussen werd er stevig gesneden in de subsidie. Medewerkers vinden het tijd voor actie.

Provadja, dat al 44 jaar dienst doet als podium voor muziek, dans, theater en film, is momenteel nog gehuisvest in een monumentaal pand aan het Verdronkenoord. Jaarlijks trekt het theater 27.000 bezoekers, waarvan het merendeel komt voor het filmaanbod van bijna tweehonderd titels die in 1150 voorstellingen worden getoond. ‘Maar die locatie is te klein, te gehorig en niet geheel brandongevaarlijk’, stelt Willem Laan, bestuursvoorzitter van Provadja. ‘Al twaalf jaar praten we met de gemeente over nieuwe huisvesting. Twee jaar geleden was het bijna zover, maar toen trad het gemeentebestuur af en het nieuwe college, dat niet veel op heeft met cultuur, blies het plan af.’

Dat toenmalige plan heette YXIE en behelsde een samengaan van Provadja met Stichting Lucebert (beheerders van de Collectie Lucebert) om een nieuw podium op te richten voor theater, muziek, film, beeldende kunst en het vrije woord. De financiering was al rond, maar in juli 2011 besloot de gemeente het bouwproces toch stop te zetten. Een rechtszaak volgde en de bindend adviseurs maakten gehakt van het gemeentebesluit. Stichting Lucebert kreeg bijna zes ton schadevergoeding, Provadja ging met lege handen naar huis.

Het podium kreeg het advies samen te gaan werken met de keten JT Bioscopen, die De Harmonie aan het Doelenveld exploiteert. Deze commerciële partij wil een groot nieuw complex bouwen en Provadja opnemen in de nieuwe constructie. Laan ging praten met JT Bioscopen maar kwam er niet uit. ‘Onze activiteiten zouden moeten passen in de bedrijfsvoering van JT. Feitelijk zouden we opgaan in JT en zou Provadja ophouden te bestaan.’

Ondertussen kortte de gemeente sterk op de bijdragen aan Provadja. Van de drie ton subsidie die het theater had, moest dit jaar al een kwart worden ingeleverd. Voor 2014 wordt de steun verlaagd tot 150.000 euro en in 2015 blijft nog maar 75.000 euro over. Dat is niet eens genoeg voor de 125.000 euro huur die Provadja jaarlijks aan de gemeente betaalt voor de huidige locatie. Laan: ‘In het huidige pand kunnen we geen activiteiten ontwikkelen om geld te verdienen en door te gaan.’

Provadja zet nu in op De Harmonie, de oudste en enig overgebleven theaterbioscoop in Alkmaar, om daar als zelfstandig en ongedeeld podium verder te gaan. De vraag is echter of JT zijn verhuisplannen doorzet. En er zijn meer kapers op de kust: ondanks bezwaar van de buurt, is er een initiatief om er poppodium Victoria onder te brengen. Alkmaar is inmiddels weer toe aan een nieuw college, met deze keer een sterke D66-input. Die partij staat welwillend tegenover de plannen van Provadja en dat vergroot de kansen op een positief oordeel.

De medewerkers en meer dan honderd vrijwilligers van Provadja willen echter de politieke besluitvorming niet afwachten. Zij zijn eind vorige week begonnen met actievoeren. De gemeente wordt per online petitie opgeroepen tot snel handelen. Er wordt geflyerd. En er worden raamposters uitgedeeld aan buurtbewoners. De gemeente zal in de komende twee maanden hoogstwaarschijnlijk een besluit nemen over de toekomst van Provadja.

Edo Dijksterhuis