Probeert IFFR censuur te plegen of niet?
Providence and the Guitar, de IFFR-openingsfilm die Tara Lewis “een epische kutavond” bezorgde
Het International Film Festival Rotterdam heeft opiniewebsite Joop per mail gevraagd een column over de openingsavond te verwijderen. Censuur, vindt Joop-hoofdredacteur Francisco van Jole. Een correctie op geschonden huisregels van het platform zelf, vindt het filmfestival.
Steen des aanstoots is het stuk dat Tara Lewis schreef over de openingsavond van het IFFR. “Dat was een kritisch stuk, best scherp, maar dat hoort bij columns,” zegt Joop-hoofdredacteur Francisco van Jole over het artikel waarin de auteur Providence and the Guitar “met stip de slechtste openingsfilm die ik in 15 jaar zag” noemde, de openingsspeech van festivaldirecteur Vanja Kaludjercic bestempelde als “volledig inwisselbare, emotieloze geratel over wereldproblemen” en de avond als geheel kwalificeerde als “een aanfluiting, een drama in kwadraat, een lang uitgesponnen kwelling, waar letterlijk geen einde aan kwam”.
Twee dagen na publicatie op de site kreeg Van Jole een mailtje van Diane Borst, hoofd communicatie van het IFFR, met de boodschap dat het stuk met spoed verwijderd diende te worden. “De argumentatie was dat het artikel in strijd zou zijn met onze eigen huisregels,” stelt Van Jole. “Maar wie gaat er over die regels, toch niet het IFFR? Ik heb er nog eens naar gekeken maar zag geen aanleiding om iets te verwijderen en heb dat ook teruggeschreven.”
Van Jole hield wel een raar gevoel over aan de interactie. “Het filmfestival is dé voorvechter voor vrijheid van meningsuiting. Zo’n poging tot censuur, want dat is het, verbaast en verontrust mij.”
Volgens IFFR-communicatiehoofd Borst is van censuur echter geen sprake. “Mijn bedoeling met het verzoek om het artikel te verwijderen was dat het opnieuw zou worden beoordeeld,” laat zij per mail weten. Ook spelt zij uit waar het artikel volgens haar de Joop-huisregels schendt. Zo zijn opmerkingen over IFFR-directeur Kaludjercic (“er zijn slangen die minder slissen” en “een directie die geen Nederlands spreekt maar wel naar een Nederlands gesproken bijeenkomst van het ministerie van Cultuur en Onderwijs gaat (de mensen die de centjes verdelen). Klink niet bijster slim.”) volgens haar direct op de vrouw gespeeld. De opmerking over intimidatie van twee NRC-journalisten die een kritische stuk hebben geschreven over de interne onrust bij IFFR, vallen volgens Borst onder het kopje ‘beschuldigingen zonder bewijs’. En de opmerking over “volledige incompetentie” zou haatdragend zijn.
Borst schrijft ook nog: “IFFR heeft geen probleem met stukken die kritisch zijn over het evenement, onze films of de ervaringen van een individuele schrijver met onze openingsavond. Waar ik wel bezwaar tegen heb, is xenofobe retoriek en lasterlijke beschuldigingen.”
Er zou nog een telefoongesprek plaatsvinden tussen Van Jole en Borst, maar ze konden elkaar niet bereiken. Vervolgens gooide de Joop-hoofdredacteur zijn beschuldiging van censuur via Substack de wereld in. Voor vandaag staat weer een telefoongesprek gepland.