Museum Beeld en Geluid gaat op de schop
Niets is tegenwoordig zo veranderlijk als mediagebruik. Hoog tijd dus voor het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid om haar oude museumopstelling te vernieuwen. Het instituut bevindt zich nu in de oriënterende fase. In 2020 moet de nieuwe presentatie opengaan.
De huidige museale opstelling van het instituut dat de grootste mediacollectie van Nederland beheert, dateert van 2006. Toen betrok het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid het nieuwe, veelkleurige gebouw in Hilversum. "De presentatie loopt op z’n einde", erkent directeur Eppo van Nispen tot Sevenaer. "Hij is technisch afgeschreven, maar het belangrijkste is natuurlijk dat de vorm en het gebruik van media in twaalf jaar tijd sterk zijn veranderd."
In 2006 bestond YouTube nog maar net en moest het woord ‘vlogger’ nog worden uitgevonden, was Netflix nog een zuiver Amerikaanse aangelegenheid waar in Europa nog weinigen van hadden gehoord, en keken de meeste tv-kijkers nog gewoon lineair. Maar ook Beeld en Geluid zelf is in de tussentijd veranderd. Zo fuseerde het vorig jaar met het Persmuseum. En ook die journalistieke poot zal in de nieuwe opzet een plekje moeten krijgen. "Dan moet je denken aan de 24/7 informatievoorziening van tegenwoordig waar soms geen mens meer aan te pas komt", stelt Van Nispen tot Sevenaer.
Het nieuwe museum moet volgens de directeur "een mix van archief en museum zijn die sterk gericht is op de toekomst. Mediawijsheid zal een belangrijk element vormen. De ontwikkelingen op mediagebied gaan als een razende en het is belangrijk dat bezoekers zich realiseren waar alles vandaan komt."
De transformatie van het museum wordt Van Nispen tot Sevenaers eerste grote klus als directeur. Hij trad drie maanden geleden aan. Op dit moment is hij vooral bezig met het inventarisatie van wensen en verwachtingen van publiek en professionals "omdat makers en gebruikers zich in het nieuwe museum moeten kunnen vinden". Of en wanneer het museum dicht gaat is nog niet duidelijk. "Langer dan een half jaar willen we niet gesloten zijn. Als alles volgens planning verloopt dan staat de nieuwe presentatie in 2020."
Edo Dijksterhuis