Heddy Honigmann over En op ’n goede dag
"Ik wil geen anti-Wildersfilm maken"
Heddy Honigmann
Regisseuse Heddy Honigmann schiet eind augustus En op ’n goede dag, een korte film over een toekomstige samenleving waarin hoofddoekjes verboden zijn. Ze stoort zich aan het gemak waarmee Nederlanders zich neerleggen bij negatieve ontwikkelingen.
Honigmann maakt zich zorgen, zegt ze. “Er gaat geen week voorbij zonder dat ergens in het nieuws komt dat een school hoofddoekjes wil verbieden. Mensen zouden veel beter moeten letten op zo’n klein dingetje dat begint te groeien. Waar gaat dat naartoe?” Om mensen wakker te schudden, maakt ze de korte film En op ’n goede dag. Samen met haar zoon, filmacademiestudent Stefan van de Staak, ontwikkelde ze een scenario over een moslima die op creatieve wijze een hoofddoekjesverbod omzeilt. Ze maakt de film speciaal voor de dvd-verzamelbox van haar werk, die later dit jaar op het IDFA gepresenteerd wordt.
Voor Honigmann staat het hoofddoekje symbool voor een bredere tendens. “De hoofddoekjeskwestie is de directe aanleiding, maar de film gaat over onverschilligheid en over een droom van solidariteit. Onverschilligheid is op het ogenblik een algemene ziekte. Mensen leggen zich te makkelijk neer bij slechte ontwikkelingen. Je ziet het ook bij de bezuinigingen. Wij kunstenaars hebben een beetje geprotesteerd, maar we hebben het niet volgehouden. Er is niet een waanzinnig mooie staking van alle medewerkers van de publieke omroep geweest. Wat zou nou prachtiger zijn dan een dag zonder televisie? Kun je het je voorstellen, een dag zonder Lingo? Dat wordt een schok, dan krijg je echt een scène.”
Ondanks de keuze voor het politiek beladen onderwerp zegt Honigmann geen politieke film te willen maken. “We willen geen anti-Wildersfilm maken met een gebalde vuist. Dat werkt niet. Mensen luisteren meestal niet als je zo serieus bent. Wij willen een grappige film maken. De komedie is een veel minder dwingende vertelvorm, waardoor je de kans krijgt om zelf na te denken. Dankzij die vorm kon Charlie Chaplin prachtige dingen vertellen over honger, liefde en solidariteit.”
De financiering van En op ’n goede dag is nog niet helemaal rond. Via CineCrowd hoopt Honigmann bij particulieren nog 13.000 euro aan donaties op te halen. “Het is een hele mooie manier om films te financieren,” zegt ze. “Vooral nu er op filmgebied bezuinigd wordt.” Maar het is ook zenuwslopend. Op CineCrowd is de teller te volgen: op het moment van schrijven hebben zeventien donateurs gezamenlijk 843 euro overgemaakt. Er zijn nog zestig dagen om het resterende bedrag op te halen. Lukt dat niet, dan krijgt Honigmann geen cent. Toch gaat ze eind augustus al draaien, ruim voordat de kassa sluit. “Dat is inderdaad een groot risico,” zegt Honigmann. “Maar zulke risico’s moet je nemen.”