Focus: InScience Film Festival 2025

Wetenschap in films

Menus-Plaisirs – Les Troisgros

‘Food for thought’ is het thema van de jubileumeditie van InScience Film Festival. Met films over voedsel(productie), maar ook stof tot nadenken over de betekenis van wetenschap in verleden, heden en toekomst.

Tien jaar geleden begon In­Science als een kleinschalig festival met films over wetenschappelijke inzichten en bevindingen. Het evenement sloeg aan en tien jaar later zijn er op de jubileumeditie ruim zestig films te zien, waarvan ruim dertig Nederlandse premières en vijf wereldpremières.

Het festival opent met een filmdiner, waarbij tussen de gangen door korte films te zien zijn. Over eten gaat ook Frederick Wisemans documentaire Menus-Plaisirs – Les Troisgros. Zoals altijd neemt de inmiddels 95-jarige (!) maker ruim de tijd. Vier uur lang neemt hij ons mee naar de gerenommeerde keuken van het Michelinsterrenrestaurant van de Franse familie Troisgros. Van een andere orde is het panelgesprek met de makers van de Keuringsdienst van Waarde over het gerommel met voedsel in de voedselindustrie.

Geen wetenschapsfestival zonder aandacht voor kunstmatige intelligentie. InScience vertoont The Thinking Game, een documentaire over AI-pionier en neurowetenschapper Demis Hassabis. AI is in zijn onderzoek naar proteïnen in het menselijk lichaam, met als doel het voorkomen en genezen van ziekten, een essentieel hulpmiddel. Voor zijn werk kreeg Hassabis vorig jaar de (gedeelde) Nobelprijs voor Scheikunde.

Maar er valt meer te beleven op InScience, zoals de competitie voor de Young Talent Award voor de beste door scholieren gemaakte wetenschapsfilms; het programma Invison, dat wetenschappers, kunstenaars, filmmakers en verhalenvertellers bijeen brengt; en de Grand Jury Award voor beste wetenschapsfilm. En wie wil zien hoe natuur en landbouw met elkaar in balans kunnen zijn, moet een bezoek aan voedselbos Ketelbroek in Groesbeek niet overslaan.

Het festival besluit met Further and Further, een documentaireportret van de in Moskou wonende 94-jarige Russische natuurkundeprofessor Vladimir Fridkin, wiens kleindochter Tanya, de maker van de film, Rusland is ontvlucht na de inval van Oekraïne. Om haar en haar kinderen te kunnen zien, onderneemt de hoogbejaarde man een zware reis. Klinkt deprimerend, maar de film wordt door Fridkins humor nooit zwaarmoedig.


InScience Film Festival | 11 t/m 16 maart 2025 | Lux, Nijmegen