Focus: Nachtelijk filmkijken
Abacus: Small Enough to Jail
De filmwereld is als een kruiwagen vol kikkers, maar soms werken de kikkers voorbeeldig samen. Zoals de twaalf Nederlandse filmfestivals in La Notte — Nacht van de andere film. Ze dragen allemaal met korte en lange films — nieuwe en klassiekers — bij aan het evenement, dat 24 november van 17.00 uur tot 05.00 uur de volgende morgen in Kino Rotterdam wordt gehouden.
Het Amsterdamse FC Hyena herhaalt het programma een week later, op 1 december. Het avondlijke en nachtelijke evenement is een initiatief van Stichting Filmnacht, dat veel voordelen in de nacht ziet. "Als de nacht valt, vervagen de grenzen. We voelen ons anders. In het donker stellen we ons open; gedragen we ons vrijer of juist bedachtzamer." Kortom: La Notte is ‘een ode aan de film en nachtcultuur’.
La Notte opent met de Nederlandse landschapsfilm Sky over Holland van John Fernhout. De 22 minuten durende film die in 1967 in Cannes de Gouden Palm voor beste korte film won en een Oscarnominatie kreeg, wordt live begeleid door de Britse muzikant Jonny Nash.
Sky over Holland is evenals de Louis Malle-klassieker Ascenseur pour l’échafaud (1958) een keuzefilm van de organisatoren van La Notte. De overige films zijn keuzes van de participerende festivals. Een kleine greep. De documentaire Abacus: Small Enough to Jail (Steve James, 2016) gaat over een kleine familiebank die als enige Amerikaanse bank in de crisis werd aangeklaagd voor hypotheekfraude. Uiteraard de keuze van het Fraude Film Festival. De psychologische thriller Berlin Syndrome (Cate Shortland, 2017) gaat over een obsessionele liefdesrelatie in Berlijn en is de keuze van het Imagine Film Festival. In Between (Maysaloun Haoud, 2016) portretteert drie vrijgevochten Palestijnse vrouwen in Tel Aviv. Inderdaad: de keuze van het Arab Film Festival. My Aunt in Sarajevo (Goran Kapetanovic, 2016), een speelfilm over een Bosnische vluchteling in Zweden die jaren later Sarajevo bezoekt, is de keuze is van het Eastern Neighbours Film Festival. The Nobodies (Juan Sebastian Mesa, 2016), een speelfilm over punkers in Medellin, is de keuze van Festival Latino Americano Rotterdam. Thelma (Joachim Trier, 2017), waarin een strenggelovig opgevoede studente worstelt met een verliefdheid op een medestudente, is gekozen door het Noordelijk Film Festival.