LUX verbouwt kassagebouw tot centrum filmeducatie

  • Datum 16-03-2017
  • Auteur
  • Deel dit artikel

Het kassagebouw van LUX in Nijmegen

LUX in Nijmegen gaat deze zomer verbouwen. Het kassagebouw aan het Mariënburgplein wordt omgeturnd tot centrum voor filmeducatie en talentontwikkeling met een regionale functie en uitstraling. Na het afstoten begin dit jaar van de locatie aan de Oranjesingel (voormalig O42) zijn de activiteiten bovendien geconcentreerd op één plek.

Op 1 mei aanstaande staan de bouwvakkers voor de deur, zo meldt het persbericht. Momenteel zit boekhandel Roelants nog in het kassagebouw. Maar die heeft de handen vol aan haar filialen aan de Van Broeckhuysenstraat en op de universiteitscampus. Na de verbouwing blijft Roelants wel samenwerken met LUX, in de vorm van boekpresentaties en lezingen.

Samenwerking is sowieso de rode draad in de toekomstplannen van Nederlands grootste filmhuis. Voor het ontwikkelen en aanbieden van cursussen, labs, lezingen, speciale evenementen en schoolprogramma’s gaat LUX de samenwerking aan met Filmmuseum EYE, dat daarmee een uitvalsbasis in Oost-Nederland krijgt. Hetzelfde geldt voor Dutch Culture, het centrum voor internationale culturele samenwerking, dat debatprogramma’s gaat uitwisselen met Nijmegen. Verder zal er worden samengewerkt met Dziga en Movie Machine.

De verbouwingsplannen van het kassagebouw passen in de lange termijnstrategie van LUX om een actieve rol te spelen in filmeducatie voor jongeren en volwassenen. En die plannen strekken zich uit voorbij de grenzen van het eigen gebouw. De Radboud Universiteit bouwt momenteel een cultuurcentrum op haar campus en ook daar wil LUX een permanente filminvulling gaan verzorgen.

Het afstoten van locatie aan de Oranjesingel — hemelsbreed een paar honderd meter verderop maar voor bezoekers toch vaak een brug te ver — maakt de organisatie logistiek en financieel slagvaardiger. Wel onderzoekt LUX of in de Mariënburgkapel — het vijftiende-eeuwse monument voor de deur — een pop-up filmzaal kan komen voor filmhistorie in en uit Nijmegen. Ook zou er speciale programmering rondom festivals als Go Short kunnen plaatsvinden.

Edo Dijksterhuis