Focus: Van lesbisch melodrama tot ruige homoseks
Girls Lost
Hetero’s hebben het maar makkelijk, want ze kunnen het hele jaar door in bioscopen films over heteroliefdes zien. Voor niet-hetero’s ligt dat anders. Homo’s en lesbiennes zijn aangewezen op incidentele filmvertoningen in filmtheaters. En natuurlijk op het jaarlijkse, door distributeur Cinemien georganiseerde Gay and Lesbian Summer Film Festival.
Dat is deze zomer niet anders: in twaalf filmtheaters zijn tussen 2 juli en 13 september negen homo en lesbische films te zien. Zoals altijd is er voor ieder wat wils. In het Australische melodrama Holding the Man (Neil Armfield) vinden een tiener en iets oudere rugbyspeler elkaar, waarna na vele jaren geluk het noodlot toeslaat doordat één van hen ziek wordt. Ziekte speelt ook een rol in het uit Venezuela afkomstige Liz in September (Fina Torres). Een womanizer, op vakantie met vrienden op een Caribisch strand, verbergt dat ze ziek is. Als ze een jonge vrouw verleidt, blijft dat niet zonder consequenties.
In het Engelse Departure (Andrew Steggall) raken een gescheiden vrouw en haar vijftienjarige zoon in hun zomervilla in Zuid-Frankrijk beiden hoteldebotel van een jonge vrouw. Dat is niet bevorderlijk voor de moeder-zoonverhouding. In het Franse Théo & Hugo (Olivier Ducastel en Jacques Martineau) vragen twee mannen na ruige seks in een darkroom zich af of ze meer met elkaar delen dan seks. In het Zweedse fantasievolle Girls Lost (Alexandra-Therese Keining) veranderen drie vriendinnen na het eten van een magische plant in jongens. Leuk, maar ook lastig als bij één van hen onverwachte (liefdes)gevoelens ontstaan. In het Canadese Tru Love (Shauna MacDonald en Kate Johnston) probeert een nare dochter de lesbische liefdesrelatie van haar zestigjarige moeder te torpederen. In het Iers-Cubaanse Viva (Paddy Breathnach) is een vader not amused als hij zijn zoon als drag queen in een Cubaanse club ziet optreden.
In het Australische All About E (Louise Wadley) vindt een vrouwelijke dj een tas met geld, waarna een kat en muisspel met de maffia begint, die ertoe leidt dat zij eindelijk voor haar ware gevoelens moet uitkomen. In het Nederlands gefinancierde Inside the Chinese Closet (Sophia Lovara) worden een homoseksuele jongen en een lesbische vrouw in Shanghai door hun families onder druk gezet om de heterofaçade in stand te houden. Uit het ware homofobe Chinese leven gegrepen!
Jos van der Burg